Lənkəran Dövlət Universitetinin (LDU) təsis etdiyi Technical and Agrarian Sciences International Scientific Journal -Texnika və Aqrar Elmləri Beynəlxalq Elmi Jurnalı Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən Azərbaycan Respublikasinda dissertasiyalarin əsas nəticələrinin dərc olunmasi tövsiyə edilən dövri elmi nəşrlərin Texnika, Biologiya və Aqrar Elmləri üzrə siyahısına daxil edilib.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının rəhbərliyinə və kollektivinə göstərilən etimada görə minnətdarlığımızı bildirir, Lənkəran Dövlət Universitetinin bütün kollektivini, jurnalın redaksiya heyətini, məqalə müəlliflərini və oxucuları təbrik edirik.
Xatırladaq ki,Technical and Agrarian Sciences International Scientific Journal -Texnika və Aqrar Elmləri Beynəlxalq Elmi Jurnalı indiyə qədər aşağıdakı nüfuzlu dövri elmi nəşrlərin daxil olduğu beynəlxalq xülasələndirmə və indeksləmə sistemlərinə (bazalarina) daxil edilmişdir: AGRİS, Scientific İndexing Services (SİS), CROSSREF, SUDOC, OPENALEX, DOİ, ROAD, COSMOS və s.
Müasir dövrdə informasiya resurslarının kifayət qədər bolluğu, informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının sürətlə inkişaf etdiyi, rəqabətqabiliyyətli və nüfuzlu elektron və çap nəşrlərinin sürətlə yayıldığı bir zamanda bu məkana daxil olmağa cəhd etmək riskli, çətin və məsuliyyətli addım olmaqla yanaşı, eyni zamanda həm də şərəfli və qürurvericidir.
Əminik ki,Technical and Agrarian Sciences International Scientific Journal -Texnika və Aqrar Elmləri Beynəlxalq Elmi Jurnalının redaksiya heyəti jurnalın həm respublika, həm də beynəlxalq arenada tanınması, elm ictimaiyyət arasında layiqli yerini tutması üçün bundan sonra da əlindən gələni əsirgəməyəcək.
Lənkəran Dövlət Unversitetinin “Texnika və Aqrar elmləri” Beynəlxalq elmi-praktik jurnalı Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi Lənkəran Dövlət Universitetinin Elmi Şurasının 27 aprel 2022-ci il tarixli qərarı ilə (Protokol № 04 ) və Universitet üzrə 4/38 №-li, 11 may 2022-ci il tarixli əmrə əsasən təsis edilmiş, 4/30 №-li 14 mart 2024-cü il tarixli əmrə əsasən redaksiya heyətinin yeni tərkibi təsdiq edilmişdir.
Jurnala 19 yanvar 2023-cü il tarixdə İSSN (İnternational Standard Serial Number) – dövri nəşrlər üçün nəzərdə tutulan beynəlxalq standart nömrə: İSSN 2958-8111 və İSSN-L 2958-5058 verilmişdir.
Jurnalda nəşr olunan hər məqaləyə fərdi rəqəmsal obyekt identifikatoru (DOİ) verilir.
Jurnal aşağıdakı Beynəlxalq elmi məlumat bazalarına daxildir: ROAD, AGRİS, SIS
Jurnal ildə 2 dəfə nəşr edilir.
Məqalələr azərbaycan, ingilis, türk və rus dillərində qəbul olunur.
Jurnalın “Texnika elmləri” və “Aqrar elmləri” üzrə bölmələri və hər bölmə üzrə idarə heyəti və rəyçiləri (ekspertləri) vardır.
“Texnika elmləri” bölməsində əsasən qida məhsullarının texnologiyası, biotexnologiya, sənaye texnologiyası, toxuculuq və yüngül sənaye materiallarının və məhsullarının texnologiyası, ətraf mühitin texnologiyası və mühəndisliyi, kimya texnologiyası və mühəndisliyi, sistemli analiz, idarəetmə və informasiyanın işlənməsi, maşınlar, avadanlıqlar və proseslər, istehsalın təşkil və sahə iqtisadiyyatı, ekologiya və s. ixtisaslar üzrə məqalələr dərc olunur.
“Aqrar elmləri” bölməsinə isə əsasən torpaqşünaslıq və aqrokimya, aqromühəndislik, bioloji ehtiyatlar, seleksiya və toxumçuluq, biokimya və mikrobiologiya, meyvəçilik və üzümçülük, bitkiçilik, bitkilərin mühafizəsi, subtropik bitkilər, meşəçilik, baytarlıq elmləri, xüsusi zootexniya, heyvandarlıq məhsullarının istehsalı texnologiyası və s. ixtisaslar üzrə məqalələr qəbul edilir.
JURNALIN MƏQSƏD VƏ VƏZİFƏLƏRİ
Lənkəran Dövlət Universiteti tərəfindən təsis olunan “Texnika və Aqrar elmləri” Beynəlxalq Elmi-Praktik Jurnalı sənayedə və aqrar sahədə tətbiq oluna biləcək ən yaxşı elmi ideyaları dərc edir. Çünki yüksək keyfiyyətli, rəqabətqabiliyyətli məhsulların əldə edilməsi elmi tədqiqatın müxtəlif müstəqil sahələrindən yüksək texnologiyaların tətbiqinə əsaslanır, lakin ümumi son nəticə ilə - hazır yüksək texnologiyalı məhsul ilə birləşir. Bu elmi istiqamətlər arasında qida sənayesi və təhlükəsizliyi, yüngül və tekstil sənayesi və materialşünaslığı, ümumi sənaye texnologiyası, aqrotexnologiya, üzvi maddələrin texnologiyaları və materialşünaslıq, sistemli analiz, idarəetmə və informasiyanın işlənməsi və s. vardır. Bu istiqamətlər üzrə elmi məqalələrin nəşri “Texnika və Aqrar Elmləri” Beynəlxalq Elmi-Praktik Jurnalın inkişafının əsas “vektoru”dur. Ona görə də müasir istehsalla bağlı olan alimlər öz tətbiqi elmi tədqiqatlarının nəticələrini dərc etməklə texnologiyaların sənayeyə və aqrar sahəyə transferində iştirak etmək imkanı əldə edirlər. Sənaye və aqrar sahə mütəxəssisləri isə öz növbəsində, jurnaldan elmi və praktiki məlumat əldə edə bilərlər.
Jurnalın məqsədi sürətlə yaranan yeni elmi biliklərlə onun praktiki tətbiqi arasında yaranan və daha çox vaxt tələb edən boşluğu aradan qaldırmaqdır. Sahə müəssisələri “Texnika və Aqrar Elmləri” Beynəlxalq Elmi-Praktik Jurnalının aktiv abunəçiləri olmalı və həmin müəssisələrin mütəxəssisləri Jurnalın alim-müəllifləri tərəfindən həyata keçirilməsi üçün tövsiyə olunan elmi və texniki ideyaların praktiki dəyərini yoxlamalıdırlar.
Göstərilən məqsədə çatmaq üçün “Texnika və Aqrar Elmləri” Beynəlxalq Elmi-Praktik Jurnalının başlıca vəzifəsi müasir texnologiyaların elmdən istehsalata transferinin “elmi komponentini” formalaşdırmaqdır. Ona görə də jurnalda dərc olunan məqalələrdə həm elmi yeniliyə, həm də praktiki dəyərə önəm verilir.
Müasir istehsalatlarla əlaqəli və texnologiyaların sənayeyə və aqrar sahəyə transferində iştirak etmək imkanı olan elmi və pedaqoji işçilərin, alimlərin, mütəxəssislərin tədqiqat işlərinin materialları “Texnika və Aqrar Elmləri” Beynəlxalq Elmi-Praktik Jurnalında nəşr üçün qəbul edilir.

ABOUT                                                                        ENG
International scientific-practical journal of Lankaran State University "Technical and Agrarian Sciences" Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan by decision of the Scientific Council of Lankaran State University dated April 27, 2022 (Protocol No. 04) and University No. 4/38, 11 established according to the order dated May 2022, the new composition of the editorial board was approved according to the order dated March 14, 2024 No. 4/30.
On January 19, 2023, the journal was assigned ISSN (International Standard Serial Number) - international standard number intended for periodicals: ISSN 2958-8111 and ISSN-L 2958-5058.
Each article published in the journal is assigned a unique digital object identifier (DOI).
The journal is included in the following International scientific databases: ROAD, AGRİS, SIS
The journal is published 2 times a year.
Articles are accepted in Azerbaijani, English, Turkish and Russian languages.
The journal has sections on "Technical sciences" and "Agrarian sciences" and a board of directors and reviewers (experts) for each section.
Articles mainly on specialties of food products technology, biotechnology, industrial technology, technology of textile and light industrial materials and products, environmental technology and engineering, chemical technology and engineering, systematic analysis, management and information processing, machines, equipment and processes, production organization and field economy, ecology, etc. are published in the "Technical Sciences" section
Articles mainly on specialties of soil science and agrochemistry, agroengineering, biological resources, breeding and seed breeding, biochemistry and microbiology, fruit growing and viticulture, plant breeding, plant protection, subtropical plants, forestry, veterinary sciences, special zootechnics, production technology of livestock products, etc. are accepted the "Agrarian Sciences" section
PURPOSES AND DUTIES OF THE JOURNAL
"Technical and Agrarian Sciences" International Scientific-Practical Journal founded by Lankaran State University publishes the best scientific ideas that can be applied in industry and agriculture. Because the acquisition of high-quality, competitive products is based on the application of high technologies from various independent fields of scientific research, but is combined with a common final result - a finished high-tech product. These scientific directions include food industry and safety, light industry and textile industry and materials science, general industrial technology, agrotechnology, technologies and materials science of organic substances, systematic analysis, management and information processing, etc. The publication of scientific articles in these directions is the main "vector" of the development of the "Technical and Agrarian Sciences" International Scientific-Practical Journal. Therefore, scientists related to modern production have the opportunity to participate in the transfer of technologies to industry and agriculture by publishing the results of their applied scientific research. Industrial and agricultural experts, in turn, can get scientific and practical information from the journal.
The goal of the journal is to bridge the increasingly time-consuming gap between the rapidly-emerging new scientific knowledge and its practical application. Field institute should be active subscribers of the "Technical and Agrarian Sciences" International Scientific-Practical Journal, and the specialists of those institutes should check the practical value of the scientific and technical ideas recommended for implementation by the journal's scientists-authors.
In order to achieve the specified goal, the main task of the "Technical and Agrarian Sciences" International Scientific-Practical Journal is to form the "scientific component" of the transfer of modern technologies from science to production. Therefore, both scientific innovation and practical value are emphasized in the articles published in the journal
The materials of the research works of scientific and pedagogical staff, scientists, specialists related to modern productions and having the opportunity to participate in the transfer of technologies to industry and agriculture are accepted for publication in the "Technical and Agrarian Sciences" International Scientific-Practical Journal.